Neohodnotené

BIO BODLIAKOVÝ OLEJ, 50 ml

Rastlinný olej lisovaný za studena, BIO kvalita. Rastlinné oleje sa nazývajú tekuté ľahké. Sú zásobárňou energie a mnohých jedinečných látok a živín. Použitie ako surovina.
Variant
Vypredané
Kód: 2001000100500003
€4,92 / ks
Kategória: Nejedlé

Saflor (saflor alebo bodliak) je stará pestovaná bylina. Používa sa najmä v ľudovom liečiteľstve. Je to až meter vysoká tŕnistá rastlina so žltými kvetmi, ktorá sa vyskytuje v stepiach a polostepiach. Používa sa na výrobu žltého farbiva a získava sa z nej olej lisovaný za studena, ktorý má jemnú orieškovú chuť. Je výborný ako ochucovadlo, ale nie je vhodný na vyprážanie alebo pečenie.

Farebný šafran je známy aj ako "nepravý" alebo "turecký šafran". Používa sa na výživu podobne ako slnečnicový olej. Obsahuje však viac kyseliny linolovej - až 80 % (vyššia omega-6 mastná kyselina), ktorú si ľudské telo nedokáže vytvoriť. Jeho nedostatok môže spôsobiť suchosť a vypadávanie vlasov a zlé hojenie rán. Svetlicu farbiarsku používali už starí Egypťania, Rimania a Gréci. V niektorých krajinách sa používa ako korenie a v Belgicku sa pridáva do piva. Olej zo semien svetlice farbiarskej je jedným z najkvalitnejších jedlých olejov. Hodnoty nenasýtených mastných kyselín v ňom sú oveľa vyššie ako v najlepších olivových olejoch. 100 g oleja obsahuje až 45 mg vitamínu E. Neobsahuje cholesterol.

Použitie ako surovina.

Český botanický názov: Svetlica farbiarska Anglický názov: Safflower Latinský názov: Carthamus Tinctorius Krajina pôvodu: Taliansko

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: