Neohodnotené

ORGANICKÝ ĽANOVÝ OLEJ SUPER FRESH

Náš prémiový, BIO certifikovaný, RAW, za studena lisovaný ľanový olej sa získava tým najšetrnejším spôsobom. Proces lisovania oleja sa upravuje tak, aby teplota nepresiahla 42 °C, čím sa vo výslednom oleji zachová maximálne množstvo prospešných látok**. Procesy, ktoré v oleji prirodzene prebiehajú, však obsah týchto cenných látok časom znižujú. Na dosiahnutie **maximálnej čerstvosti** a výživovej hodnoty** sa olej lisuje až po prijatí vašej objednávky**. Super čerstvosť zaručená.
Variant
Dodanie do 10 dní (1 ks) Dodanie do 10 dní (1 ks) Dodanie do 10 dní (1 ks) Dodanie do 10 dní (1 ks) Dodanie do 10 dní (1 ks) Dodanie do 10 dní (1 ks) Zvoľte variant
Kód: 4100000500000007 4100000100000001 4100000500000010 4100000025000001 4100000050000001 4100000075000001 Zvoľte variant
€62,38 / ks €14,12 / ks €69,38 / ks €6,30 / ks €10,43 / ks €11,27 / ks od €6,30 / ks
Kategória: Na konziumáciu

Pikantný ľanový olej SUPER FRESH v BIO kvalite

"Olej tretieho tisícročia" má žltozlatú farbu a mierne orieškovú chuť s horkým podtónom. Môžete s ním čarovať výlučne v studenej kuchyni. Vyrobené s láskou a starostlivosťou v našom výrobnom závode v Ostrave. Náš prémiový, BIO certifikovaný, RAW, za studena lisovaný ľanový olej sa získava tým najšetrnejším spôsobom. Na dosiahnutie maximálnej čerstvosti a výživovej hodnoty sa olej lisuje až po prijatí vašej objednávky. Super čerstvosť zaručená.

Záruka super čerstvosti

Proces lisovania oleja je upravený tak, aby teplota nepresiahla 42 °C, čo zaručuje, že výsledný olej zachováva maximálne množstvo telu prospešných látok. Procesy, ktoré v oleji prirodzene prebiehajú, však obsah týchto cenných látok časom znižujú. Aby sa dosiahla maximálna čerstvosť a výživová hodnota, olej sa lisuje až po prijatí vašej objednávky. Super čerstvosť zaručená.

 

História

Pred viac ako 7000 rokmi

Prospešnosť ľanového semienka a výrobkov z neho je známa už viac ako 7000 rokov. Už samotný latinský názov "Linum usitatissimum" vypovedá o všestrannosti a užitočnosti tejto olejniny, z ktorej semien sa získava ľanový olej.

Prospešné účinky zapísal sám Hippokrates

Slávny Hippokrates, ktorý je považovaný za otca medicíny, sa tohto tekutého zázraku nevzdal. Vo svojich lekárskych spisoch Corpus Hippocraticum podrobne opísal všetky priaznivé účinky ľanového oleja. Jednotlivé spisy obsahujú cenné informácie a odporúčania pre externé aj interné použitie.

Napokon sa neplytvalo ani výliskami, teda odpadom, ktorý vznikol pri lisovaní oleja. Vďaka ich vysokej výživnej hodnote sa pridávali do krmiva pre vtedajší dobytok.

https://youtu.be/gIguk7SHtaU

 

Pestovanie a pôvod

Ľanový olej je jedným z najvzácnejších olejov

Ľanové semeno je pomerne známa a rozšírená olejnina. V prírode ju nemožno prehliadnuť. Dorastá do výšky takmer jedného metra a vytvára nádherné nebesky modré kvety s jemným bielym nádychom.

Plodom rastliny ľanu je drobivá alebo uzavretá tobolka. Vo vnútri tobolky sa nachádzajú tmavohnedé oválne zrná, z ktorých sa lisuje olej. Na výrobu jedného litra kvalitného oleja je potrebných až 7 kg ľanového semena. Preto je ľanový olej jedným z najvzácnejších olejov.

Semená, z ktorých lisujeme ľanový olej, pochádzajú z Indie.

 

Zloženie a vlastnosti

Lenový olej sa považuje za jeden z najbohatších zdrojov esenciálnych mastných kyselín. Vyslúžila si pomenovanie "ropa tretieho tisícročia". Výnimočnosť tohto žltozlatého oleja spočíva vo vysokom obsahu omega-3 mastnej kyseliny α-linolénovej, ktorá tvorí až 55 %. Omega-6 mastná kyselina linolová tvorí 13 %. Tieto kyseliny tvoria nenahraditeľnú súčasť vyváženej stravy a prispievajú k dosiahnutiu ideálneho pomeru príjmu esenciálnych mastných kyselín.

Potraviny plné živín

Esenciálne mastné kyseliny si telo nedokáže vytvoriť samo, preto ich treba prijímať v strave. Spolu s ďalšími biologicky aktívnymi látkami obsiahnutými v oleji je tento surový olej lisovaný za studena doslova potravinou plnou živín.

Čítajte pozorne

Kým vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín stojí za výnimočnými výživovými vlastnosťami ľanového oleja, ich významnou nevýhodou je, že snadno podliehajú skaze. Preto ho ihneď po prevzatí uložte do chladničky a spotrebujte do 3 mesiacov. Ľanový olej uchovávajte počas celého obdobia skladovania v pôvodnej fľaši z tmavého skla.

Procesy kalenia, ktoré sprevádzajú vznik vysoko horkastej chuti, sú úplne prirodzenou vlastnosťou ľanového oleja. Správnym skladovaním však možno nástup týchto procesov oddialiť čo najviac.

 

Použitie

V zeleninových a strukovinových šalátoch, na chrumkavom chlebe, v jogurte a tvarohu

Čerstvo vylisovaný ľanový olej je typický svojou mierne orieškovou chuťou s pretrvávajúcimi horkými tónmi. Používa sa výlučne v studenej kuchyni, pretože jeho telu prospešné látky sú citlivé na vysoké teploty. Je vynikajúci v kombinácii so studenými zeleninovými a strukovinovými šalátmi. Odporúča sa posypať ním chrumkavý chlieb alebo iné obľúbené pečivo. Polievkovú lyžicu ľanového oleja môžete tiež zamiešať do jogurtu a tvarohu.

 

Český botanický názov: Ľanové semeno Anglický názov: Ľanový olej Latinský názov: Linum Usitatissimum Seed Oil Vyrobené v: Českej republike

 

Zdroje

[1] MEMON, M Ashraf et al, 2016. Trachyspermum Ammi a Linum Usitatissimum sú liečivé rastliny, ktoré sa používajú ako hypolipidemiká, ktoré chránia pred ischemickou chorobou srdca. Medeniyet Medical Journal. 31(4), 282-286.

[2] GUI, Bo et al. 2012. identifikácia a kvantifikácia cyklolínopeptidov v piatich odrodách ľanu. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 60(35), 8571-8579.

[3] DE SOUZA FRANCO, Eryvelton et al. 2012. Účinok polotuhej formy ľanového oleja (Linum usitatissimum L.) na obnovu kožných rán. Výskumný článok. 1-7.

[4] OMAH, B. Dave, Edward O. KENASCHUK a Giuseppe MAZZA, 1997. Tokoferoly v ľanovom semene. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 45, 2076-2080.