Neohodnotené

JOJOBOVÝ OLEJ, 100 ML

Rastlinný olej lisovaný za studena. Rastlinné oleje sa nazývajú tekuté ľahké. Sú zásobárňou energie a mnohých jedinečných látok a živín. Použitie ako surovina.
Variant
Dodanie do 10 dní (1 ks)
Kód: 2000000101000003
€8,50 / ks
Kategória: Nejedlé

Jojobový olej sa získava lisovaním semien jojoby čínskej, niekedy nazývanej aj púštny orech. Hoci sa nazýva čínsky, nepochádza z tejto krajiny. Je to plod vždyzeleného, dlhovekého kríka, ktorý dorastá do výšky približne 3 m a pestuje sa najmä v Mexiku, Arizone, Izraeli, Austrálii, Argentíne, Peru a Indii, teda v teplých oblastiach. Semená sú dlhé asi 10 až 15 mm a svojím tvarom pripomínajú žaluď.

Vďaka svojmu chemickému zloženiu prakticky neklíči a pri správnom skladovaní má dlhú trvanlivosť. Jojobový olej sa často označuje ako olej, ale chemicky je to skôr vosk, hoci pri izbovej teplote je tekutý. Je číra a zlatožltej farby. Má neutrálnu vôňu, a preto sa často používa v zmesiach s esenciálnymi olejmi. UV faktor 4. Používa sa v kozmetike a na masáže. Je vhodný pre všetky typy pleti. Veľmi dobre sa rozotiera, výborne sa vstrebáva a zanecháva na pokožke príjemný hodvábny matný efekt, vďaka čomu je pokožka pružná a vláčna.

Tento olej používali od nepamäti pôvodní obyvatelia Ameriky, najmä Apači. Indiánky ho používali pri pôrode, na hojenie jaziev a na vyhladenie pokožky.

Nepoužíva sa ako potravina.

Približne 12 °C je bod mrazu.

Objemová hustota pri 20 °C je približne 0,864 g/cm3.

Hlavné zložky: vosky z mastných kyselín s dlhým reťazcom (18-22) a alkoholov, mastné kyseliny - hlavne gadolínová (C20:1) asi 70 %, eruková (C22:1) asi 15 % a olejová (C18:1) asi 12 %, vitamíny, lecitín.

Český botanický názov: Jojobový porcelán Anglický názov: Jojoba Latinský názov: Simmondsia chinensis Krajina pôvodu: India

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: