SUROVÁ ASHWAGANDHA
Kategória: | Doplnky stravy |
---|
História
Ašvaganda (indický ženšen) sa v ajurvéde používa už 3000 rokov. Vďaka svojim účinkom sa stala veľmi obľúbenou rastlinou najmä v oblastiach juhovýchodnej Ázie a južnej Európy. Spája sa s mnohými priaznivými účinkami. Počas svojej existencie získal rôzne názvy (prezývky) v závislosti od národov. V Indii sa spája s pojmom konská sila a v Číne sa nazýva koreňom života.
Pôvod a pestovanie
Ashwagandha je trváca, vždyzelená bylina alebo ker. Darí sa mu v subtropických a tropických oblastiach, kde sa pestuje. Preto mu indický región poskytuje ideálne podmienky na jeho správny rast. Hlavným využitím rastliny je jej koreň, ktorý sa po zbere suší a melie na prášok.
Zloženie a vlastnosti
Najčastejšie spomínanými látkami sú withanolidy.
Odporúčané dávkovanie
Zmiešajte 1 čajovú lyžičku (3 gramy) denne vo vode, džúse, mlieku, ovsených vločkách, smoothies, cereáliách alebo iných potravinách. Denný príjem Vitania snodaria: 3 gramy.
Upozornenie
- Neprekračujte odporúčanú dennú dávku.
- Tento výrobok nie je určený na nahradenie pestrej a vyváženej stravy.
- Uchovávajte mimo dosahu detí.
- Nevhodné pre deti do 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy.
- Skladujte v suchu, chráňte pred teplom.
Balenie
Môžete si vybrať z dvoch možností balenia:
- v papierovom vrecku, obsah 300 g
- v sklenenej fľaši, obsah 80 g
Pôvod: India
Zdroje
[1] PARVINDER, Kaur et al, 2001. Biologicky aktívna zložka withania somnifera (ashwagandha) s antistresovou aktivitou. Indian Journal of Clinical Biochemistry. 16(2), 195-198.
[2] G. NAIR, Muraleedharan et al, 2006. Ashwagandhanolid, bioaktívny dimérový tiowitanolid izolovaný z koreňov Withania somnifera. Journal of natural products. 69(12), 1790-1792. Upraviť citáciu
[3] WIJERATNE, E. M. Kithsiri et al. 2014, Structure-Activity Relationships for Withanolides as Inducers of the Cellular Heat-Shock Response. Journal of Medicinal Chemistry. 57(7), 2851-2863. Upraviť citáciu
[4] CHEE CHANG, Leng et al. 2013. biologicky aktívne Withanolidy z Withania coagulans. Journal of Natural Products. 76(1), 22-28.
[5] K. KAUSHIK, Mahesh et al. 2017. Trietylénglykol, aktívna zložka listov ašvagandy (Withania somnifera), je zodpovedný za navodenie spánku. PLoS One. 12(2), 1-12.
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.