Neohodnotené

Tymián

Vôňa tymiánu je teplá, bylinná, výrazná a svieža. Povesť tymiánu, ktorý oživuje ducha, má korene v staroveku a pretrváva počas celej histórie. Podporuje odvahu, úsilie a morálku. Dodáva duchovnú silu a fyzickú energiu.
Variant
Dodanie do 10 dní (1 ks) Dodanie do 10 dní (1 ks) Vypredané Zvoľte variant
Kód: 1000000100150056 1000000100050056 1000000100990056 Zvoľte variant
€41,42 / ks €19,61 / ks €2,06 / ks od €2,06 / ks

100% ČISTÝ TYMÁNOVÝ ÉTERICKÝ OLEJ

Tymián je hustý, drevnatý stálezelený poloker s malými, veľmi aromatickými, sivozelenými listami a trsmi fialových alebo ružových kvetov, ktoré kvitnú začiatkom leta.
Rastie na teplom a slnečnom mieste, dobre znáša sucho, odoláva mrazom a rastie divoko aj na vysočine. Tymián sa vyskytuje v mnohých prostrediach a pôdach, preto existuje viac ako 300 odrôd s rôznymi chemotypmi. Hoci všetky vyzerajú rovnako, ich chemické zloženie sa líši. Éterický olej má korenistú a teplú vôňu, ktorá je silná a prenikavá. Môže sa používať čerstvá alebo sušená a môže sa destilovať na esenciálny olej. Predáva sa aj ako doplnok stravy, používa sa v čajoch, bežných výplachoch úst, maskách na tvár a nosových sprejoch. Thymol (získavaný z tymiánu extrakciou alkoholom) sa bežne používa ako účinná zložka v mnohých komerčných značkách výplachov úst, ako je napríklad Listerine.

Týmus na vlasy

Esenciálny olej z tymiánu zmiešaný s inými esenciálnymi olejmi v nosnom oleji, doplnený masážou pokožky hlavy, môže zabrániť vypadávaniu vlasov.

Pre dýchacie ťažkosti

V aromaterapii slúži ako aromatický stimulant a tonikum, ktorý čistí vzduch a môže uľahčiť dýchanie. Už dlho sa používa ako domáci liek na kašeľ a iné ochorenia dýchacích ciest. Chráni počas sezónnych ochorení.

Tým a pokožka

Týmový olej sa používa aj v domácich prostriedkoch na akné (vredy, jazvy), dokáže zmierniť nepríjemné pocity pri popáleninách a pozitívne pôsobí na vyrážky. [1][2][3]

Pretože môže tiež pomôcť tráviacemu systému a podporiť vylučovanie odpadových látok z tela prostredníctvom moču a je možné, že bude pôsobiť ako antioxidant, môže sa používať ako prírodný pomocník pri vyrážkach a ekzémoch. [4] Ďalšou výhodou je, že môže pomôcť zlepšiť štruktúru pokožky.

Postará sa o zuby

Je známe, že sa používa pri problémoch v ústnej dutine, ako je kašeľ, zápach z úst, zubný kaz, zápal ďasien. Vďaka svojim antiseptickým a antibakteriálnym vlastnostiam si prirodzene poradí s baktériami v ústach, pôsobí ako prirodzená pomoc pre ďasná [5] pri zápachu z úst [6]. Thymol, účinná látka v tymiánovom oleji, by mohol pomôcť predchádzať vzniku zubného kazu. [7]

Prírodný repelent

Môže pomôcť chrániť pred hmyzom, ako sú komáre, blchy a vši. Niekoľko kvapiek tymiánového oleja odpudzuje aj moly a mole, takže vaša skriňa a kuchyňa zostanú v bezpečí.

Uvoľňuje telo a myseľ

Vdychovanie jej prenikavej vône môže byť užitočné v čase strachu, smútku a únavy. Dodáva pocit sebadôvery a sebavedomia, vďaka čomu sa človek cíti odvážne počas rozhodovania alebo v čase neistoty. Môže sa použiť ako možný pomocník pri zmierňovaní stresu a riešení nepokojných situácií. Je dôležité zostať uvoľnený a vyrovnaný, pretože neustála úzkosť môže viesť k ďalším problémom. [8]

Podpora spánku

Takisto sa predpokladá, že dokáže uvoľniť denné fyzické napätie, podporuje pokojný spánok a zmierňuje bolesti hlavy.

 

Výhody tymiánového esenciálneho oleja

 

História tymiánu

Používal sa už pred 3500 rokmi

Predpokladá sa, že tymián používali už starí Sumeri pred približne 3500 rokmi. Najstarší egyptský lekársky text, nazývaný Ebersov papyrus, pochádza z roku 1550 pred n. l. a uvádza liečivé hodnoty tymiánu, ktorý nazývali tham a používali ho na balzamovanie, zatiaľ čo starí Gréci ho používali vo svojich kúpeľoch a chrámoch; verili, že prináša pocit odvahy. Často ho používali na dezinfekciu vzduchu, a tým zabránili šíreniu chorôb.

Tumón = odvaha

Vôňa tejto byliny bola taká dôležitá, že jej názov bol zvolený z gréckeho thymon, čo znamená dym. Na druhej strane môže ísť aj o súvislosť s ďalším gréckym slovom thumon, ktoré znamená odvahu, keďže rastlina bola spájaná s hrdinstvom. Rímski vojaci sa kúpali v tymiáne pred blížiacou sa bitkou a v stredoveku sa výhonky tymiánu vplietali do jaziev rytierov, ktorí sa vracali z križiackych výprav.

Pre nočné mory a bezpečný prechod do iných životov

V európskom stredoveku sa tymián ukladal pod vankúše, aby sa uľahčil spánok a odohnali nočné mory; táto bylina sa tiež ukladala na rakvy počas pohrebov, pretože sa verilo, že zabezpečí bezpečný prechod do ďalšieho života.

Francúzsky prípravok na nervové poruchy

V 18. storočí bola táto rastlina súčasťou francúzskeho prípravku baume tranquille, lieku predpisovaného pri nervových poruchách. Tymián má v tejto oblasti dvojaké účinky - rozptyľuje melanchóliu a povzbudzuje k aktivite.

 

Zdravie

[1] https: //draxe.com/beauty/home-remedies-for-acne/ [2] https: //draxe.com/beauty/home-remedies-burn-relief/ [3] https: //draxe.com/beauty/6-rash-natural-remedies/ [4] https: //draxe.com/health/eczema-treatment/ [5] https: //draxe.com/health/gingivitis/ [6] https: //draxe.com/beauty/how-to-get-od-bad-breath/ [7] https: //draxe.com/health/naturally-reverse-cavities-heal-tooth-decay/ [8] https: //draxe.com/health/stress-relievers/

 

Český botanický názov: Tymián anglický názov: Thyme Latinský názov: Thymus vulgaris Krajina pôvodu: India Metóda výroby: Destilácia parou Časť použitej rastliny: Kvety, listy

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: