Neohodnotené

VILCACORA (MAČACÍ PAZÚR)

Kráľovná peruánskych rastlín **Vilcacora** alebo tiež **Kočičí pazúr**. Názov sa prekladá podľa zahnutých tŕňov, ktoré pripomínajú mačacie pazúry. Vhodný do vody, džúsov, mlieka, kaší, smoothies, cereálií alebo iných jedál.
Variant
Vypredané Vypredané Zvoľte variant
Kód: 3400100100000020 3400350100000001 Zvoľte variant
€6,05 / ks €10,85 / ks od €6,05 / ks
Kategória: Doplnky stravy

História

Vilcacora je jednou z najznámejších plazivých rastlín, ktoré sa vyskytujú v peruánskych Andách. V závislosti od zistených účinkov sa Vilcacora stala neoddeliteľnou súčasťou tradičnej peruánskej medicíny, ktorá už 2 000 rokov zohráva dôležitú úlohu pri riešení rôznych ochorení, a to nielen u domorodých kmeňov. Podľa indiánskej tradície bola táto posilňujúca rastlina dokonca považovaná za "posvätnú rastlinu Inkov". V minulosti kôru Vilcacora využívali najmä pôvodní obyvatelia, čo pre dažďový prales nebola až taká veľká strata. Časom sa však dopyt po tejto rastline na základe pozorovaných účinkov mnohonásobne zvýšil. Peruánska vláda však včas zasiahla a stanovila ročné limity. Stanovené limity regulujú ťažbu Vilcacory a zabraňujú jej vyhynutiu.

Pôvod a pestovanie

Vilcacora pochádza z Peru, konkrétne z oblasti peruánskych Ánd. Vyskytuje sa v dažďových pralesoch, pretože rastie výlučne v pôde bohatej na organické živiny a vyžaduje pomerne vysokú vlhkosť. Zelené dažďové pralesy plné močiarov a rozmanitej vegetácie sú pre túto popínavú rastlinu jednoducho nevyhnutné. Vilcacora sa nedá pestovať na poli ani v skleníku, preto je taká vzácna. Je to drevnatá popínavá liana s viditeľnými drevitými tŕňmi alebo "pazúrmi" na stonke. Vďaka pazúrom sa rastlina dokáže držať kmeňov stromov, okolo ktorých sa obtáča, bez toho, aby ich poškodila. Jednotlivé tŕne svojím vzhľadom a funkciou pripomínajú mačacie pazúry. Preto sa Vilcacora často označuje termínom mačací pazúr. V priebehu desaťročí môže narásť až do dĺžky 30 metrov. Jeho kôra, z ktorej sa získava prášok, je obzvlášť cenená pre svoje blahodarné účinky.

Zloženie a vlastnosti

Jedinečnosť Vilcacory spočíva v jej jedinečnom zložení. Vilcacora je dôležitým zdrojom širokého spektra fotochemických látok, ktoré sú obsiahnuté v kôre tejto rastliny.

Použitie

Je to jemný hnedý prášok, ktorý je len čiastočne rozpustný vo vode. Odporúčaná denná dávka prášku Vilcacora je 9-11 g (1 polievková lyžica). Polievkovú lyžicu Vilcacory môžete rozmiešať vo vode, mlieku, smoothies alebo rôznych ovocných šťavách. Môže sa tiež pridávať do raňajkovej kaše, cereálií alebo iných jedál.

Odporúčané dávkovanie

Denne rozmiešajte 1 polievkovú lyžicu (9-11 gramov) vo vode, džúse, mlieku, ovsených vločkách, smoothies, cereáliách alebo iných potravinách. Denná dávka pŕhľavy: 9-11 gramov.

Upozornenie

  • Neprekračujte odporúčanú dennú dávku.
  • Tento výrobok nie je určený na nahradenie pestrej a vyváženej stravy.
  • Uchovávajte mimo dosahu detí.
  • Nevhodné pre deti do 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy.
  • Skladujte v suchu, chráňte pred teplom.

Neodporúča sa užívať Vilcacoru v stave pred alebo po transplantácii orgánov.

Na záver

  • 100% prírodné zloženie
  • Vhodné pre vegánov a vegetariánov

Balenie

Môžete si vybrať z dvoch možností balenia:

  • v papierovom vrecku, obsah 350 g
  • v sklenenej fľaši, obsah 100 g

Pôvod: Peru

Zdroje

[1] CRISTINA GOMES HONÓRIOI, Isabela, Bianca WALÉRIA BERTONIII a Ana MARIA SOARES PEREIRAII, 2016. Uncaria tomentosa a Uncaria guianensis - agronomická história, ktorú treba napísať. Ciência Rural. 46(8), 1401-1410. ISSN Maria Soares PereiraII.

[2] EL-SABER BATIHA, Gaber, Amany MAGDY BESHBISHY a Lamiaa WASEF, 2020. uncaria tomentosa (Willd. ex Schult.) DC. a Review on Chemical Constituents and Biological Activities. Appl. Sci. 10(8), 7-12.

[3] ROJAS-DURAN, R., G.. GONZA a C. RUIZ-MARTEL, 2012. Protizápalová aktivita mitrafilínu izolovaného z kôry Uncaria tomentosa. Journal of Ethnopharmacology. 143(3), 801-804.

[4] REICH, A. a kol. 2020. Sprej obsahujúci výťažky z rastliniek ovsa a Uncaria tomentosa zmierňuje bolesť spojenú s chronickými zápalovými ochoreniami kože a dermatologickými zákrokmi. Pôvodný článok. 34(2), 3-11.

[5] CESTARI AZEVEDOA, Bruna, Lucas JUNQUEIRA FREITAS MORELA a Fábio CARMONAB, 2018. Vodné extrakty z Uncaria tomentosa (Willd. ex Schult.) DC. znižujú hyperreaktivitu priedušiek a zápal na modeli myšej astmy. Journal of Ethnopharmacology. 76-89.

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: